Kubánci majú rum, Slováci slivovicu

Pripiť si kvalitnou pálenkou je súčasťou vzdelania. K správnej osvete prispievajú aj ochutnávky ovocných destilátov, ktoré majú na Slovensku dlhšiu tradíciu.

Profesor Julius Forsthofe.Profesor Julius Forsthofe. (Zdroj: DV)

Nad kvalitou vzoriek bdejú rytieri z rádu destilátov, ktorí sú odbornými garantmi v hodnotiacich komisiách. Hlavným kancelárom rádu je profesor Július Forsthoffer, ktorý je na Slovensku kapacitou v oblasti fermentácie. Dlhší čas pôsobil na Kube v závode na spracovanie rumu Bacardi, v Mexiku, v Indii i vo Venezuele. Rozhovor nám poskytol na ochutnávke v Doh- ňanoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenský rád rytierov destilátov je výnimočné zoskupenie ľudí s dôležitým poslaním. Kedy oficiálne vznikol?

– Slovenský rád rytierov destilátov je sekundárnou organizáciou. Pôvodne bol organizovaný rád rytierov na Slovensku. Keďže oblasti záujmov sa nám značne líšili a nenašla sa vôľa spolupracovať, osamostatnili sme sa. Oficiálne sa tak stalo v roku 2013 cez ministerstvo vnútra. Na vysviacke v Šaštíne bolo vysvätených 23 rytierov. Požehnané boli zástava, meč a medaily, ako symboly rádu.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú kritériá výberu rytierov?

 – Členstvo v ráde je dobrovoľná činnosť. Kritériá na výber rytierov sú prísne. Vyžadujeme, aby ľudia, ktorí sú navrhnutí, vykazovali určitú činnosť v oblasti páleničiarstva alebo záhradkárčenia. Ich hodnotenia sú zaujímavé a vzácne, pretože učia konzumentov a výrobcov destilátov, čo je dobré a čo je potrebné robiť inak. Ako rytieri rádu preferujeme legálnu výrobu, lebo je kontrolovaná a nemôže dôjsť k poškodeniu zdravia. Hovorí sa, že alkohol je dar Boží, ale treba s ním správne zaobchádzať. Ja hlásam heslo: Pi málo, pi dobré. Zdôrazňujem dlhé éé, pretože keď je krátke e, mení zmysel. Členstvo v ráde je náročné. Väčšina rytierov má riadne zamestnanie, preto aj organizácia hodnotiteľských akcií, ako je ochutnávka v Dohňanoch, je komplikovaná.

SkryťVypnúť reklamu

Koštovky začali v Radimove a na Myjave. Prečo ste rozšírili oblasť záujmu aj po regiónoch?

– Cítili sme potrebu rozšíriť tradíciu z Podjavorinska a Kopaničiarska aj na stredné Slovensko. Kultúra pitia sa musí dostať ľuďom do krvi. To nie je o tom, že by sme navádzali ľudí k nesmiernej konzumácii alkoholu, naopak, konzumáciu brzdíme. Tak, ako učíme deti písať, čítať a používať aj iné výrazy ako len vulgárne, takisto vedieť piť a pripiť si kvalitným destilátom je súčasťou vzdelania. Je to určitá forma osvety, ktorú národ potrebuje. Teší ma, že hodnotenie sme dotiahli už aj na východné Slovensko do obce Giraltovce. Uvedomujeme si, že na východe sú oblasti, kde legálna pálenica neexistuje. Postupne ľudí učíme, že v dobrej pálenici s odborným personálom sú destiláty kvalitnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Je to dlhá cesta. Vinári by o tom vedeli rozprávať...

– Vinárov obdivujeme, pretože za dvadsať rokov dosiahli taký úspech, že dnes už konzumenti rozoznajú kvalitu vína. Nepoznajú len biele, červené a víno zadarmo, ale i neskorý zber, výber z hrozna či ľadové. Po tomto vzore by sme radi dosiahli určitý stupeň osvety. Aby ľudia vedeli, čo je odrodová slivovica a čo je zmesná slivovica. Čo je slivovica z durandzií a čo slivovica z južných druhov. Je veľmi veľa nových odrôd, ktoré nemáme zatiaľ preskúmané. Nevieme, ako sa prejavia v kvalite jednotlivých destilátov. Čo hovoríme o slivkách, rovnako platí pri jablkách a hruškách. Pri dobrých hruškách vznikla ohromná obľuba hruškovice. Je to krásny nápoj, ktorý sa musí vedieť správne piť. Nie ho kopnúť do seba, ale nechať ho pretiecť na jazyku. Aby všetky zmysly mali z toho úžitok. Aj zrak na poháriku, aj nos, aj harmóniu chuti.

Ak ochutnáte destilát, viete ho okamžite posúdiť z hľadiska kvality?

– Ak je destilát kvalitný, prejaví sa vôňou a chuťou. Niektoré destiláty majú zastretú vôňu, ale výbornú chuť. Niektoré, naopak, majú charakteristickú vôňu, ale mdlú chuť. Tieto veci treba vedieť rozlíšiť. Nepasujem sa za takého odborníka, že ak mi niekto dá ochutnať anonymnú vzorku, okamžite ju zaradím podľa triedy. Umenie je v porovnávaní. Keď máte jednu vzorku, nemôžete porovnávať. Alebo chutí, alebo nechutí. Ak už máte vzorky dve, môžete porovnávať. Minimálne poviete: Táto lepšie vonia alebo táto lepšie chutí. Ak máte vzorky tri, ponuka je širšia a v tom je kúzlo porovnávania.

A keď je vzoriek sedemstodvadsať?

– To nemôže zvládnuť jeden. Na to sú potrebné komisie. Aj komisia je proces výchovy. Na ochutnávkach sú hodnotiteľské stoly. Dbáme na to, aby sa nedostalo na jedného hodnotiteľa viac než 30 vzoriek. Ak je pri stole aspoň jeden dobrý odborník, môže mať pri sebe dvoch laických hodnotiteľov. Snažíme sa, aby vedúci mal štátnu skúšku, nadobudnutú na STU fakulte potravinárstva, ktorá udeľuje certifikát pre hodnotiteľov nielen vína, ale aj destilátov. Členov rádu rytierov na tieto skúšky posielame. Destilát je produkt, no jeho kvalita začína u ovocia. Nemôžete použiť ovocie hnilé alebo inak pokazené. Nemôžete dať do kvasu listy, stonky alebo zelenú trávu. Príprave kvasu treba venovať mimoriadnu pozornosť, oplatí sa.

Aká cesta vás priviedla k hodnotiteľom destilátov?

– Som absolventom chemic-ko–technologickej fakulty z roku 1958. Mojou špecializáciou sú fermentácie, čiže liehovarský priemysel. Robil som však aj iné kvasné procesy. Dlhé roky som pracoval v liehovaroch. Za socializmu mi boli podriadené aj pálenice. Do týchto páleníc sme chodili, kontrolovali a školili. Celá moja kariéra je v tomto segmente a cez moju profesiu som sa dostal i k hodnotiteľom.

Ste odborníkom, akých je na Slovensku málo. Dlhé roky ste pôsobili v zahraničí. Kde všade?

– Pôsobil som na Kube, kde som mal vzácnu možnosť pracovať určitý čas aj v závode na výrobu rumu Bacardi. Bolo to v čase, keď sa firma sťahovala z Kuby, kde zanechala dosť ťažkú situáciu. Všetok písaný rozum si odniesli so sebou. Je cťou Kubáncov, že dnešný rum Havana club je famózny a svetoznámy. Okrem toho som pracoval v Mexiku, vo Venezuele, Indii. Všade to bolo vo fermentačnej oblasti. Slovenský liehovarnícky priemysel zakapáva. Postavila sa tu veľká fabrika v Leopoldove, ktorá robí ohromné množstvá liehu. Je to však lieh technický pre biopalivá. Poľnohospodárske liehovary, ktoré boli kedysi nosné, sú zlikvidované. Voľakedy vyrábali krmivá pre dobytok. Lieh bol sekundárny produkt, nie primárny. Po vojne sa stal lieh primárnym produktom, pretože v Novákoch zaviedli výrobu polyvinylchloridu, a ten používal zo začiatku lieh. Etanol je zázračná chemická zložka, lebo robí most medzi alkochémiou a petrochémiou. Nie je problém vyrobiť syntetický lieh. Má lacnejšiu surovinu i výrobu. Vôbec netvrdím, že syntetický lieh je horší. Môže byť dokonca čistejší, až spektrálne čistý, ale zlikvidoval by nám fermentačnú výrobu. Preto je vcelku svetový úzus, že pre potravinárske účely, pre medicínske a farmaceutické účely sa bude používať len fermentačný alkohol.

Situácia s pálenicami načierno bola dramatická. Ako ju hodnotíte v súčasnosti?

– Situácia sa výrazne zlepšila. Čiernych páleníc je podstatne menej. Nemám prehľad o domácom pálení, iba o legálnom. Legálnych páleníc je na Slovensku už takmer 200. Je to dobrá kapacita, ktorá vie obslúžiť celý rad spotrebiteľov. Je pod kontrolou colnou, finančnou, ale aj zdravotnou. Produkty sú garantované, nie škodlivé. Čo sa vyrába pokútne, neviem zaručiť. Paradoxom však je, že niektorí amatéri vedia vyrobiť dokonalejšiu pálenku než profesionáli. Tomu sa hovorí kumšt.

Prihlasujú vám do ochutnávok aj takéto destiláty?

– Vzorku prijímame od pestovateľa. Zatiaľ neskúmame pôvod. Všetkých školíme rovnako. Aj oni sú občania tohto štátu a potrebujú poznať kultúru a kvalitu. Presvedčiť sa o tom, či je ten ich produkt naozaj dobrý, alebo si to len myslia.

Naši dedovia verili v techniku retiazkovania. Aký mala význam?

– Retiazkovanie je stará metóda, ktorú naozaj vymysleli naši predkovia, kým ešte neboli liehomery. Má svoje opodstatnenie. Retiazkovanie je založené na povrchovom napätí zmesi voda a lieh. Čistý lieh má iné povrchové napätie, v podstate nižšie. Voda má vysoké povrchové napätie a koráliky sa tvoria vtedy, keď je povrchové napätie v určitej rovnováhe. Aj keď nešlo o presnosť na jeden stupeň, starí ľudia vedeli touto metódou určiť približnú kvalitu. Ak dnes opláchnete fľašu v saponáte a dobre nevypláchnete, koráliky sa vám budú tvoriť donekonečna.

Aké sú zdravotné účinky alkoholu?

– Alkohol ako taký sa nachádza v každom človeku, samozrejme, v malých množstvách. Biochemické reakcie, ktoré v nás prebiehajú, pracujú s alkoholom, či už chceme, alebo nie. Čo sa zdravia týka, je to vždy otázka množstva. Naši starí rodičia si dali štamperlík a išli kosiť alebo chystať drevo. Alkohol použili ako energetický doping. Dnes, keď ľudia až tak fyzicky nepracujú, nepotrebujú toľko dopingu. Alkohol je viac zložkou chuťovou. Nazval by som to vyšším levelom alebo úrovňou. Ani víno nepijeme od smädu, ale vychutnávame ho. Ján Smrek to krásne vystihol v básni „Kto hľadá v alkohole mok na zahášanie smädu, ten nevie, čo sú úžasnosti rozletov. Ten pozná iba ľudské zlo a ľudskú biedu“...

Ako by ste zhodnotili konzumentov „čuča“?

– Tam je iná spoločenská chyba. Treba pátrať po príčinách, prečo sa do tohto stavu dostali. Hovorí sa, že práca šľachtí človeka. A naozaj ho šľachtí, pretože bez práce nie sú koláče a pokiaľ nemáte príjem, nemáte istoty a utiekate sa. A z toho plynú všetky neresti, z neregulovanej konzumácie alkoholu. Alkohol nikomu nepomohol ani ho nevyliečil. Ak už je človek hodne hlboko, potrebuje iný druh pomoci. Hľadať oporu v alkohole však určite nie.

 

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 509
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 989
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 575
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 483
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 982
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 408
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Unikátna mestská výzdoba.

Podľa obyvateľov je to najkrajšia výzdoba za posledné roky.


V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu