Teplo GGE v Považskej Bystrici aj minulý rok masívne investovalo

Spoločnosť Teplo GGE je už dlhé roky spoľahlivým dodávateľom tepla a teplej úžitkovej vody pre tisícky domácnosti v Považskej Bystrici.

V jednom dome kotolne pre viac bytov. V tom istom dome aj bytové kotolne.V jednom dome kotolne pre viac bytov. V tom istom dome aj bytové kotolne.

Aj minulý rok dokončili viaceré investície s cieľom zvýšiť bezpečnosť a efektivitu výroby a dodávky tepla do domácností. Navyše, majiteľom celej skupiny GGE sa na jeseň stal britský investičný fond Infracapital, ktorý sa špecializuje práve na investície v energetike. O tom, ale aj o modernizácii systému centrálneho zásobovania teplom (CZT), sme sa porozprávali s Ing. Rudolfom Pradlom, členom predstavenstva spoločnosti GGE, a.s., a generálnym riaditeľom spoločnosti Teplo GGE.

Máme tu jar. Nastáva pre vás a vašich kolegov obdobie voľna?

SkryťVypnúť reklamu

- Skôr naopak. Hoci sa tepla mimo vykurovacej sezóny vyrobí menej, teplú úžitkovú vodu ľudia potrebujú celý rok. Navyše, práve teraz sa začína obdobie, v ktorom sa musíme pripraviť na budúcu zimu. Od septembra už musí byť systém pripravený na nasledujúcu vykurovaciu sezónu. V tomto pomerne krátkom období musíme zrealizovať všetky potrebné revízie a opravy   systému centrálneho zásobovania teplom.

Ak hovoríme o bezpečnosti dodávky, v Považskej Bystrici sa minulý rok robili rozsiahle výmeny potrubia...

- Teplo GGE pravidelne investuje s cieľom zvýšenia bezpečnosti a efektívnosti  výroby a dodávky tepla. Aj preto sme minulý rok pokračovali v modernizácii systému CZT, vymieňali teplovodné potrubia a prislúchajúce armatúry v troch úsekoch. Na Školskej ulici v celkovej dĺžke 2x149 metrov, na Okružnej ulici v dĺžke 2x417 m a na Hurbanovej ulici v celkovej dĺžke 2x609 metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Touto cestou chcem poďakovať za trpezlivosť všetkým obyvateľom týchto ulíc, ktorým určite  rekonštrukcia strpčovala život. Ono to nie je až také jednoduché, pretože teplovodné trasy križujú aj ďalšie inžinierske siete, ktoré sa nesmú porušiť, a niekedy sa musia dokonca premiestniť. Ľudia však mohli priamo v teréne vidieť, že napríklad v rámci prác zabraté trávniky a spevnené plochy sme uviedli do pôvodného stavu. Potešilo ma, že priamo počas prác sa pristavovali Považskobystričania a zaujímali sa, čo a prečo robíme.

Počítate v Považskej Bystrici aj s ďalšími investíciami?

- Určite áno. Pri rekonštrukcii rozvodov sa budeme zameriavať  na postupnú likvidáciu zastaraných štvorrúrových sekundárnych rozvodov, ktoré plánujeme nahrádzať dvojrúrovým systémom.  Pokračovať budeme aj v inštalácii kompaktných odovzdávacích  staníc  tepla, ktoré budú monitorované centrálnym dispečerským systémom. Vzhľadom k rozsahu prác a finančnej náročnosti je to však dlhší proces, aj s prihliadnutím na udržanie prijateľnej ceny tepla. 

SkryťVypnúť reklamu

V predchádzajúcich vykurovacích sezónach nastali výpadky tepla. Bolo v roku 2015  zlo zažehnané?  Uskutočnili ste v predstihu  monitoring?

- Monitorovanie stavu celého systému CZT robíme kaž­dý rok, pretože len tak vieme predísť prípadným poruchám.  Samozrejme, tak ako aj v každodennom živote, pri výrobe a dodávke tepla sa nedá na sto percent poruchám  predísť, aj
z dôvodu veku niektorých vetiev teplovodu. Niekedy sú však poruchy teplovodu spôsobené vplyvmi, za ktoré nemôžeme. Napríklad v roku 2014 nám pri prekládke inžinierskych sietí  firma, ktorá ich robila, prelomila stropnú dosku teplovodného  kanálu,  a tá následne poškodila hlavné teplovodné potrubie. Minulý rok sme mali prípad, keď „zberači kovu“ poškodili odvzdušňovacie ventily na potrubí. Toto sú veci, ktoré nevieme ovplyvniť.

Neuvažujete o oddelení jednotlivých vetiev, aby v prípade poruchy nebolo odstavené celé mesto?

- Oddelenie jednotlivých vetiev by, samozrejme, bolo ideálnym riešením, ale vzhľadom
k finančnej náročnosti takéhoto projektu, a tým, samozrejme, aj jeho premietnutie do cien tepla, je nerealizovateľné. V rámci rekonštrukcií sietí sa snažíme umiestňovať sekčné armatúry tak, aby sme vedeli uzavrieť jednotlivé ucelené časti mesta. Aby v prípade poruchy nebolo potrebné odstaviť od tepla celé mesto.

Ak hovoríme o cenách, akým spôsobom sa upravovali pre rok 2016 a čo ďalšie roky? 

- Od  roku 2013, aj napriek veľkým investíciám, sa nám darí cenu tepla neustále znižovať a v roku 2016 je cena tepla o 3,2 percenta nižšia, ako bola v roku 2013. Dúfame, že v bu­dúcom roku budeme v tomto trende pokračovať, ale ešte je predčasné o tom hovoriť. Musíme počkať, ako regulačný úrad - ÚRSO nastaví na ďalšie 5-ročné regulačné obdobie podmienky cenotvorby aj pri teple. Dôležitý bude najmä spôsob stanovenia regulačného príkonu, ktorý je podľa mňa stanovený veľmi nešťastne. Odberatelia tepla sa oprávnene sťažujú, že pre nastavenie tohto príkonu sa v prípade zateplenia domu úspora prejaví v platbách až po jednom roku. Nehovoriac o tom, že ceny tepla lietajú hore-dole, podľa toho, či bol pred dvomi rokmi teplejší alebo chladnejší rok. Je to nezmysel, na ktorý poukazujeme aj prostredníctvom Zväzu výrobcov tepla, ale zatiaľ bezvýsledne. Pritom, paradoxne, sme ako dodávatelia tepla obviňovaní z toho, že sme si to vylobovali my, výrobcovia tepla. 

No a práve týmto odberatelia argumentujú, že zateplia a cena tepla im vzrastie, tak na čo to majú robiť?

- Zdanlivo je to tak, ale šetria variabilnú zložku, ktorá tvorí väčšiu časť ceny tepla. Tu je potrebné  povedať, že netreba glorifikovať cenu tepla, ale porovnávať si medziročne náklady na teplo. Ak ho spotrebujeme viac, nepomôže ani nižšia cena. Dĺžku a tuhosť zimy neovplyvníme ani my, ani odberateľ. Rovnako ako napríklad to, že niekto má radšej viac vyhriaty byt, iný zase chladnejší. To je tepelný komfort, ktorý my zabezpečujeme a spotrebiteľ si môže vybrať.  Preto je podľa nás oveľa dôležitejším ukazovateľom toho, koľko stojí vykurovanie, porovnanie si ročných platieb za teplo. Hlavne v prípade zateplených objektov je to aj oveľa relevantnejšie porovnanie.

Aké sú najbližšie plány Teplo GGE v Považskej Bystrici?

- Určite nás čaká v roku 2017 rekonštrukcia všetkých vonkajších rozvodov na sídlisku Lány a inštalácia tridsiatich domových odovzdávacích staníc (DOST). Tieto investície prinesú domácnostiam vyšší komfort a vyššiu bezpečnosť dodávky tepla. Pre spotrebiteľa to prostredníctvom lepšej regulácie navyše prinesie aj úsporu nákladov na teplo. V ďalšom období plánujeme obdobnú rekonštrukciu aj na sídlisku Rozkvet.

Ak hovoríte o efektivite a bezpečnosti, dlhodobo sa vedie diskusia o výhodách CZT. V čom podľa vás spočívajú?

- V prvom rade je to komfort a bezpečnosť. Komfort jednoznačne spočíva v tom, že máte teplo a teplú vodu bez toho, aby ste mali nejaké starosti. Nemusíte riešiť prípadné opravy, revízie, pretože pri CZT to rieši dodávateľ tepla. Druhý faktor je bezpečnosť. V prípade domových kotolní sú kotlíky väčšinou inštalované v pivničných priestoroch, ktoré nie sú projektované na tento účel a často z dôvodov zníženia nákladov na výstavbu domovej kotolne sú podhodnocované bezpečnostné prvky.

To nie je môj výmysel, ale informácia od projektantov, ktorí napríklad uvádzajú, že v 90 percentách  inštalácií nie sú splnené podmienky výmeny vzduchu. Rovnako vo väčšine prípadov dôjde k zníženiu kvality bývania v bytoch bezprostredne nad domovou kotolňou. Predsa len kotol spôsobuje hluk a obyvatelia môžu cítiť aj vibrácie prenášané do konštrukcií v dome.

Prečo sa potom vedie diskusia o efektivite CZT?

- Diskusie sa vedú najmä o cenách tepla z domových kotolní verzus  CZT. Veľa argumentácií smeruje k tomu, že z domových kotolní je teplo lacnejšie. Tu musím povedať, že vo väčšine prípadov sa pri porovnaniach v prípadoch domových kotolní ráta len s nákladmi na zemný plyn a absentujú náklady na údržbu, revízie, elektrinu, vodu a aj alikvotné náklady na výmenu kotlov po skončení ich životnosti. Pritom zaznievajú argumentácie, že kotly vydržia aj 20 rokov. No iste, nejako sa to dá lepiť dlhšie obdobie, ale určite už nemožno rátať s pôvodnou účinnosťou nového kotla. Je treba priznať, že v niektorých prípadoch je domová kotolňa výhodnejšia, ale určite nie s návratnosťou 3 roky, ako sa to často prezentuje.

Aj napriek tomu idú ľudia do individuálneho vykurovania. Dôvod?

- Ľudia sa často  dozvedia o celkových nákladoch až po odpojení a investícii do vlastného kotla. Vtedy sa už logicky nedá vziať späť ich investícia do individuálneho vykurovania. Mnohí z nich, ak by mali ešte predtým správne a detailné informácie, by sa ani neodpojili. Na margo demokracie v spôsobe vykurovania uvediem príklad, keď sa niektorí obyvatelia bytoviek, ktoré sa odpojili od CZT, po čase rozhodli, že majú vysoké náklady a nechcú mať už teplo z domovej kotolne. A tak si vybudovali bytové kotlíky. Následne sa odmietli podieľať na nákladoch na domovú kotolňu a nastala vojna. Čo je  presne ten istý princíp, ktorý bol použitý, keď sa odpájali od CZT. Pre ilustráciu prikladám fotografie takýchto bytoviek.

A ako odpájanie poškodzuje zostávajúcich odberateľov pripojených na CZT?

- Systémy CZT nie sú rozťahovacie a sťahovacie. Aby boli skutočne efektívne, musia byť správne nadimenzované. Modernizáciou, nasadením nových ekologickejších technológií, výmenou potrubí a reguláciou sa zvyšuje efektivita systémov CZT. To sú státisíce až milióny eur investícií, ktoré sa prejavujú aj v nižších nákladoch na kúrenie. Na druhej strane každé odpojenie sa od systému CZT jeho efektivitu znižuje. Znamená totiž zvýšenie ceny tepla pre ostatných odberateľov, pretože fixné náklady zostávajú rovnaké. To nie je sťažovanie sa. My sa so znižovaním odberov vyrovnávame, keďže jednotlivé objekty sa zatepľujú a, samozrejme, tu pôsobia aj klimatické zmeny, takže postupne sú teplejšie a teplejšie roky. Aj toto prirodzené znižovanie dodávok tepla by však malo byť aspoň čiastočne kompenzované pripájaním nových objektov.

Nemalo by byť rozhodnutie o pripojení a odpojení slobodné?

- Áno, tu by sa dalo polemizovať o tom, že každý by mal mať právo rozhodnúť sa, či chce zostať pripojený na CZT, alebo si chce postaviť domovú kotolňu. Potrebné je však pozrieť sa na celé mesto. Ak by sa napríklad odpojila polovica odberateľov v meste, tak znížením efektivity by pre odberateľov ktorí zostali pripojení na CZT,  cena tepla vzrástla o 46 percent, čo je číslo, ku ktorému dospela Slovenská inovačná a energetická agentúra vo svojej štúdii. To by bola cena, ktorú by títo odberatelia nevedeli platiť. Čo potom s tým urobíme?

Späť k udalostiam minulého roka. V médiách odznela informácia, že do GGE, vašej materskej spoločnosti, vstúpil britský investičný fond Infracapital.

- Áno koncom roka sa majiteľom materskej GGE stal významný britský investičný fond Infracapital. Sú to profesionáli, ktorí sa po celom svete špecializujú práve na investície do energetiky. Príchod takéhoto partnera je aj ocenením doterajšej práce celého tímu GGE, ako aj zrealizovaných investícií do efektivity výroby a dodávky tepla.  To, že sa Infracapital rozhodol pre GGE, je dôkazom, že aj
v  spoločnosti Teplo GGE robíme veci efektívne a v prospech našich odberateľov. Pretože takýto partner hľadá firmy, ktoré majú stabilných a spokojných odberateľov. 

Čo bude vstup Infracapital znamenať pre Teplo GGE a odberateľov v Považskej Bystrici?

- Čo sa týka samotnej dodávky tepla do domácnosti, nezmení sa nič. Partnerom a dodávateľom tepla pre Považskú Bystricu, samozrejme, zostáva tak ako doteraz Teplo GGE. Na druhej strane sme získali silného partnera, vďaka ktorému sa môžeme pustiť aj do už spomínaných investícií. A to prinesie všetkým odberateľom v Považskej Bystrici vyššiu bezpečnosť a efektivitu výroby a dodávky tepla. Čiže stabilnejšie náklady na teplo.

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 365
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 885
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 222
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 801
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 825
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 029
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 000
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 443
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 235
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Ikonický roštový chodník cez mokrade.

Historický park v Lednických Rovniach patrí na Slovensku k najkrajším.


  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 029
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 000
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 443
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 235
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu