Železná panna má na smrtiacich hrotoch dievčenskú krv

Vo vyše štyristoročných čachtických podzemných chodbách už onedlho uveríte, že Bátoričkina železná panna skutočne existovala.

Replika železnej panny.Replika železnej panny. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

Napriek tomu, že vražedná železná panna slúžiaca Alžbete Bátoriovej na mučenie svojich obetí sa v priestoroch jej panstva a v tajných chodbách čachtického podzemia nikdy nenašla, od 23. apríla ju budete môcť vidieť na vlastné oči.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Replika tohto mučiaceho zariadenia bude v priestoroch čachtického podzemia vystavená spolu s expozíciou o živote Alžbety Bátoriovej v podzemných chodbách.

Na železnej panne sú stopy krvi

Z ostrých bodcov stekajúca krv a chladné ruky železnej panny, ktorá svoje obete láka na svoju hruď. Z tej po prvom dotyku vyletia hroty, ktoré mladú devu prebodnú. Jej krv poslúži na omladzovaciu kúru sadistickej grófky Bátoriovej.

SkryťVypnúť reklamu

Historická fikcia, ktorú v Čachticiach už na konci apríla premenia na realitu. Železná panna vo vlhkom podzemí definitívne ožila.

„Replika železnej panny je vyrobená z rôznych materiálov. Bodce sú z kovu, ruky i vrch z plastov, spodok z polystyrénu. Je vsadená do čiernej dosky a na návštevníkov podzemia bude čakať v mučiarni. Použitý je aj hliník a časti panny sú natreté striebrenkovou farbou, ktorá jej dodáva tajomný nádych,“ uviedol dokumentarista Miroslav Bitarovský. V týchto dňoch pribudne do železnej panny mechanizmus, o ktorom Bátorička ani nesnívala. Jej vražedná mučiaca zbraň dostane motorový pohon, ktorý dá do smrtiaceho pohybu jej horné končatiny i smrtiace nože.

Vyrobili ju v Pardubiciach

Čachtická železná panna ešte nedávno strašila divákov vo Východočeskom divadle v Pardubiciach. Práve odtiaľ ju nadšenci histórie pod Bátoričkin hrad priviezli. Jej výtvarný návrh konštrukcie a výrobu železnej panny zrealizoval Vladimír Chmelař z tohto divadla.

SkryťVypnúť reklamu

„Železná panna je v životnej veľkosti. Používali ju ako kulisu v divadelnom predstavení Čachtická pani. Túto hru hrávali aj na Kunětickej hore, ktorá zvýrazňovala jej strašidelnú atmosféru s využitím tajomnej hudby,“ pokračoval Miloslav Stupavský z občianskeho združenia Slovenské podzemie. Činnosť pardubických kulisákov, ktorí dávali do pohybu smrtiace mechanizmy, nahradia v Čachticiach modernejším spôsobom. „Momentálne je model v mechatronickom laboratóriu, kde sa naši nadšenci z vedeckej obce snažia „oživiť“ pohyb rúk a dať do pohybu vysúvací mechanizmus nožov,“ potvrdil Miroslav Bitarovský, programový manažér Čachtického podzemia.

Smrtiaca rekvizita je už v Čachticiach

Jedným z hnacích motorov cesty železnej panny z Pardubíc do Čachtíc bola nadšenkyňa histórie Jitka Hrubá. „Už v septembri 2010 ma v divadelnom predstavení Čachtická pani zaujala táto smrtiaca rekvizita. Od roku 2013 túto hru divadlo už nereprízuje. Zaujímalo ma, aké budú osudy železnej panny. Aj keď nejde o umelecký výtvor historickej hodnoty, v predstave som železnú pannu videla už v Čachticiach,“ prezradila Jitka Hrubá.

SkryťVypnúť reklamu

Divadlo jej oznámilo, že si železnú pannu, ktorej základom bola aranžérska figurína z výkladu, chcú navždy ponechať. Stretla sa však s ochotou železnú pannu dočasne zapožičať.

„Východočeské divadlo zapožičalo železnú pannu bezplatne. K jej prevozu došlo v polovici marca. A tak kovovo-plastovo-polystyrénovú železnú pannu môžete počas celej letnej sezóny vidieť na vlastné oči aj v čachtickom podzemí,“ potvrdila Hrubá.

Návštevníci túžia vidieť železnú pannu

Historici existenciu železnej panny popierajú, návštevníci Čachtíc ju však už roky túžia vidieť. Preto sa železná panna stane onedlho novým turistickým lákadlom. Tajomstvá podzemia pomáhajú odkrývať mladí dobrovoľníci zo spolku milovníkov histórie Concordia z Čachtíc a odborníci z občianskeho združenia Slovenské podzemie.

„Poľnohospodárske družstvo Čachtice, v ktorých vlastníctve sú podzemné chodby, sa o ich sprístupnenie verejnosti usiluje už niekoľko rokov. Dobrovoľníckou prácou sa im podarilo vyčistiť a sprístupniť 150 m podzemných chodieb. Nakoľko podzemné chodby sú v priamom susedstve s bývalým kaštieľom Nádašdyovcov, v ktorom bývala Alžbeta Báthory, mnohí nadšenci histórie veria, že práve tu prebiehalo mučenie mladých dievčat,“ povedala Eva Frývaldská, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu v Trenčíne.

Atraktivitu podzemného priestoru sa preto miestne poľnohospodárske družstvo rozhodlo využiť na rozvoj cestovného ruchu.

Železnú pannu zatiaľ nenašli

Legendárnu železnú pannu spomína vo svojej knihe Čachtická pani aj spisovateľ Jožo Nižnánsky. Ten ju opisuje ako figurínu, ktorá mala na sebe drahý náhrdelník. „Keď sa osoba náhrdelníka dotkla, vystrelili z hrude figuríny ostré nože a v smrteľnom objatí prebodli svoju obeť,“ pokračovala Frývaldská.

Podľa legiend grófka Bátoriová takýmto spôsobom mučila mladé dievčatá a ich krv používala na omladenie a zachovanie večnej krásy. Železná panna mala byť pascou a vražedným nástrojom zároveň. Existenciu krvavých kúpeľov a železnej panny však nikto nedokázal.

Z lekárskeho hľadiska by bolo kúpanie v krvi úplne nezmyselné, pretože krv sa rýchlo zráža a zapácha. Tiež použitie železnej panny na prelome 16. a 17. storočia je veľmi nepravdepodobné. Záznamy o podobnej panne sa však údajne našli v inventári hradu Trenčín z roku 1678.

Železnú pannu majú na hrade Lockenhaus

Reálnu dobovú železnú pannu však môžete skutočne vidieť na hrade Lockenhaus v Rakúsku, ktorý 141 rokov patril do majetku Nádašdyovcov. Aj na tomto hrade mala Alžbeta Bátoriová týrať a umučiť množstvo mladých dievčat. Nie je to však pravda, lockenhausská železná panna bola vyrobená až po Bátoričkinej smrti a jej vznik je datovaný do 17. – 18. storočia. „Lockenhausská panna sa privrie a do jej vnútra sa skrutkujú a vpichujú nože. Obeť postupne vykrváca,“ dodal Bitarovský.

Hoci Bátorička podľa historikov takýto mechanizmus nepoužívala, milovníci drsnej histórie dúfajú, že niečo podobné existovalo. A tak im ostáva veriť, že pri odkrývaní ďalších metrov tajomných podzemných chodieb, raz aj v útrobách zeme pod Čachticami nájdu skutočnú železnú pannu z dôb krvavej grófky.

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 231
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 494
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 715
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 419
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 375
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Do nádob patria použité rastlinné i živočíšne oleje a tuky z domácností, repkový, slnečnicový či olivový olej alebo maslo, masť či výpek.


TASR
Unikátna mestská výzdoba.

Podľa obyvateľov je to najkrajšia výzdoba za posledné roky.


V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 231
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 494
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 715
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 419
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 375
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu